Harmonogram budowy i modernizacji dróg gminnych

Prosimy o pytania do przedstawicieli samorządu lokalnego i pracowników Urzędu Gminy.

Harmonogram budowy i modernizacji dróg gminnych

Postprzez dmosek » Pt sie 24, 2007 2:48 pm

Dzisiaj wpadł mi w ręce harmonogram dróg, dziwne ze wczesniej go nie widziałem. pamietam harmonogram zamieszczony pare lat temu w Biuletynie. Ze zdziwieniem zauważyłem, że moja ulica wypadła z roku 2013 poza plany wogóle. Gdzie i w jaki sposób mozna poznać zasady kwalifikacji dróg do budowy?
Od lat, gdy tylko sie tu wprowadziłem zyję ze stresem, gdyz przy kazdej większej ulewie mam wodę na posesji. Nie raz wzywać muszę straż, aby usunąć jezioro z drogi sprzed mojego domu. Mam tak życ w nieskończoność?
A może należy zgłosić do Strazy Gminnej fakt naruszania przez mojego sąsiada przepisu o gospodarki wodami deszczowymi na własnym terenie. Tylko, że sąsiadem tym jest właściciel drogi, czyli Gmina ...

Zgadzałem się ze zdaniem wójta, aby kompleksowo porzadkować teren gminy, gdyż rozdzielanie pieniędzy na poszczególne sołectwa daje małe fundusze, z których niewiele da sie zrobić. Z bólem serca ale i zrozumieniem patrzyłem jak moje podatki odprowadzane do gminy idą najpierw na Rewę, potem Mosty i Mechelinki. Oddałem głos na pana Włódzika w celu kontynuacji tej polityki, wierząc, że w końcu podatki mieszkańców innych wsi trafią do Pogórza ...
W świetle faktów, iż każda potrzeba mojej okolicy jest z definicji odrzucana lub ignorowana mam coraz mniej wiary i zaufania.
dmosek
Użytkownik

Postprzez Domnik » Śr sie 29, 2007 8:04 am

Skoro tak C przeszkadza ta droga - to nie lepiej wydać kilkaset złotych i poprawić ją samemu? Szczerze powiem, że dla mnie większość ludzi udaje jakby żyła w innym świecie. Przecież żyjemy w kraju w jakim żyjemy. infrastruktura daje wiele do życzenia i jeśli chcesz mieć coś szybko - to musisz zapłacić, a jeśli nie - spokojnie czekaj. Nie da się tego wszystkiego zrobić za jednym zamachem, a podatki które płacisz do gminy nie są takie duże. Może wystarczyło by napisać pismo do gminy - z propozycją, że za swoje pieniądze zrobisz (zrobicie z sąsiadami - może C "dalsi też się dorzucą") wyrównanie czy utwardzenie dróżki - np tłuczniem etc + wybudujesz powiedzmy 2 dreny aby C woda nie spływała na posesję (może gmina wtedy anuluje C część podatku/zaliczy go na poczet inwestycji) a Ty będziesz mieć czysto przed posesją. Osobiście już dawno zrobił bym te dreny - aby mieć sucho na swojej posesji - wolałbym też wydać swoją kasę by mieć porządek przed obejściem (fakt że budowa dróg to zadanie gminy, ale Ty drogi budować nie będziesz - tylko "porządkować" przed budową właściwej drogi).

Ludzie, trochę inicjatywy! wolicie 10 lat jeździć po piasku/błocie niż się skrzyknąć po tysiaku i samemu zrobić porządek? Ile kasy kosztują naprawy waszych samochodów? Że nie wspomnę już o wizerunku mieszkańców - wyjeżdzających z domu na polną drogę (ja to nazywam "zadupiem") Najlepiej jest wyręczać się "władzą" i szukać winnych gdzie indziej. Społeczeństwo obywatelskie - to takie które same bierze sprawy w swoje ręce. Nie chcę tu władzy bronić,ale proszę sobie policzyć ile jest dróg do zbudowania w gminie a jakie są wpływy z podatków (jakie wydatki na inne sprawy - jak szkoły etc) i ile można wybudować dróg z tego co zostanie? Pewnie tyle, że będziecie czekać jeszcze 20 lat na drogę i stracicie na tym znacznie więcej niż gdybyście tą drogę (albo namiastkę drogi) sami sobie zbudowali.

Serdecznie pozdrawiam!

Dominik Nikelski
Domnik
Użytkownik

Postprzez dmosek » Śr sie 29, 2007 9:52 am

Drogi Dominiku,

masz calkowitą rację jesli chodzi o przygotowanie drogi. Mam swiadomosc stanu infrastruktury i nakladow jake trzeba poniesc, aby doprowadzic ja do stanu rzeczy wlasciwemu normalnej stopie zyciowej. Nie burze sie o ustanowienie jakiejs tam kolejnosci, gdyz posiadam swiadomosc, iz wszystko wymaga czasu. Ponadto widze drogi w okolicy i swiecie wierze w to, iz moja nie musi byc robiona w pierwszej kolejnosci.

Jednakze stan drogi ktora mamy obecnie (utwardzona, z chodnikami i oswietleniem) jest juz i jest to tylko nasza zasluga (mieszkancow), gdyz wydalismy juz po kilka tysiecy pare lat temu aby taki stan rzeczy nabrala, wiec jak widzisz nie czekalismy, az ktos nam ją zrobi.

Dlatego tez ucieszylem sie widzac zaplanowane zakonczenie tej drogi na rok 2013. Uciszalem sasiadow, mowilem im, ze przeciez kolejka wydatkow, potrzeby i tak dalej. Zdziwilo mnie tylko, ze nagle wyleciala ta droga z harmonogramu i chcialbym po prostu poznac powod jego reorganizacji. Mysle, ze jako mieszkaniec i wyborca mam prawo żądać tego od swoich przedstawicieli.
dmosek
Użytkownik

Powrót do Pytania do władz gminy - zablokowany